Jaké jsou benefity společenských her

Lidé od přírody nemají rádi nudu. Proto si vymýšlí nejrůznější činnosti, kterými se mohou v případě potřeby zabavit. U dětí to platí podstatně více, avšak ani dospělí toho nejsou ušetřeni. To jsou koneckonců i důvody, proč vznikly například nejrůznější společenské hry.

 

Ty hraje alespoň jednou za čas snad každá rodina. Nejčastěji je to klasické Člověče, nezlob se, především díky svým jednoduchým, snadno pochopitelným pravidlům i rozumné hrací době, avšak najdeme i mnohé další.

 

Většinou na ně pohlížíme jako na aktivity, které mají zabavit naše potomky či nás samotné, když zrovna není co dělat. Neuvědomujeme si, že mají i další benefity, které rozhodně naprostá většina z nás ocení, zvláště v dlouhodobém horizontu.

 

hra monopoly

 

Tím hlavním, čím nám prospívá, je fakt, že se baví celá rodina, bez ohledu na věk či na to, jaké mají jinak zájmy. To přispívá ke stmelení a utužení vztahů, což je rozhodně vždy plus. Čas strávený společně totiž není nikdy zbytečně „proflákaný“.

 

Jen málokdo si to uvědomuje, ale toto je například prakticky jediná situace, kdy jsou děti i rodiče ve stejném postavení. Děti si tak mohou dovolit (samozřejmě v určitých mezích) své rodiče popichovat a naopak. To je pro dítě značně zlidšťuje, což je rozhodně vždy dobře. Přispívá to k vzájemnému pochopení a porozumění, a toho není nikdy dost.

 

připravená sada na dámu

 

V neposlední řadě se děti učí dodržovat předem nastavená pravidla. Tomu pomáhá fakt, že, jak již bylo řečeno, v tomto případě jsou na tom rodiče stejně a musí se řídit tím samým. Díky tomu se naučí nutnost dodržování určitých předpisů, což se mu může v budoucnu jen hodit.

 

Je tedy jasné, že se jedná o aktivitu, která je přínosná více, než se může na první pohled zdát. Proto bychom si měli alespoň jednou za čas udělat chvíli a se svou rodinou si zahrát, bez ohledu na to, kolik nám je. Věřte, že to všem členům jen prospěje.