První dny s miminkem

Výbavička je již připravena, malinkaté oblečky jsou vyprány a  pečlivě složeny ve skříni a všichni už netrpělivě očekávají, kdy se malý človíček rozhodne vykouknout na svět. My se můžeme dále připravovat na první dny strávené s novorozeným miminkem.
 novorozeně s maminkou a babičkou
Než se miminko narodí
Samozřejmostí je pečlivě uklizený domov a nachytány veškeré potřeby pro miminko. Nicméně nesmíme zapomínat i na přípravu dalších členů domácnosti. Zejména děti, které očekávají příchod svého mladšího sourozence situaci hodně citlivě vnímají. Proto je velmi vhodné mluvit s dítětem o tom, co se bude dít. Důležité je dávat často najevo, že i když už nebude jediným opečovávaným dítkem v domácnosti, bude stále stejně milované a důležité.
novorozeně s tatínkem
Zvířecí mazlíčci často tuší předem, že se něco děje. Ani u nich nesmíme podcenit přípravu na příchod miminka. Můžete je zvykat na nové vjemy, které společně s miminkem přichází (hračky vydávající zvuky, tón ukolébavek, vůně dětské kosmetiky – pokud budete nějakou používat, nebo klidně i nahraný pláč a žvatlání miminka). Všechno, co Vás napadne můžete zvířeti předat. Až miminko přijde na svět, nebude už pro zvíře všechno tak nové a překvapující.
Můžete také připravit seznam dárků pro miminko, které si přejete. Na internetu už existují stránky, kde se dají zadat jednotlivé věci, které si přejete jako dárek. Svým známým pak rozešlete odkaz a každý si „vybere a zaškrtne“, co miminku koupí. Předejdete tak nevhodným, nebo opakovaným darům.
Pokud si už jen chcete zkrátit chvíle čekání na svého potomka a také se něco nového dozvědět, můžete navštívit kurzy přípravy na kojení (není totéž, co předporodní kurz), nebo zajít do knihkupectví, či knihovny a začít číst. Knihy, které jsou vhodné pro budoucí rodiče jsou např. Koncept kontinua, Hovory s porodní bábou,  Aby porod nebolel, nebo samozřejmě mnoho dalších knih podle Vašeho vkusu.
 
Miminko je na světě!
První dny s novorozeným uzlíčkem jsou ve znamení seznamování se, miminko si postupně zvyká na nové prostředí, které do teď neznalo. Jediné místo, které miminko zná a i nadále zůstává stejné je maminčino těto. Slyší maminčin hlas, tlukot srdce, vnímá její pohyby, vůni, dokonce i pocity – stejně jako tomu bylo ještě v bříšku. Proto je velmi vhodné děťátko mít stále u sebe. Pokud si potřebujete odskočit, můžete svěřit drobečka na chvíli tatínkovi, nebo jiné blízké osobě. Je vhodné mít první dny vždy někoho při ruce – ať už pro výpomoc s miminkem, nebo jen na pomoc v domácnosti, s vařením, úklidem apod. Jistě to oceníte.
Pokud chcete kojit, je zejména první týdny velmi důležité být s miminkem v kontaktu kůže na kůži – miminko pouze v plence, které položíte na svou hruď, vy do půl pasu svlečené. Miminko můžete nechat samo přisát k prsu. Kojte co nejvíce, co nejčastěji, pokaždé, když si miminko řekne. Žádné intervaly mezi kojením, ani délku kojení není dobré určovat. Nezapomínejte, že miminko se nekojí pouze za účelem nasycení, ale také za účelem uklidnění, usínání a zpracování nových vjemů, kdy je na prsu, ale mléko nepolyká – pouze „dudá“. Není vhodné používat dudlíky, prsní kloboučky, ani láhve, jinak tuto schopnost děťátko postupně ztrácí a dříve či později začnou problémy s kojením. Další tip zejména na noční kojení je společné spaní. Pokud se bojíte společného spaní, můžete postýlku přirazit k Vaší posteli a odmontovat velkou bočnici. Tak nebudete muset v noci vstávat, ale můžete kojit z pohodlí postele, případně i ve spánku. Na laktaci i miminko to má blahodárný vliv. Noční kojení je důležité pro udržení laktace a je normální kojit nesčetněkrát za noc, dokonce i nonstop.
Nestyďte se návštěvám říct NE! Někdy se stává, že jsou blízcí nedočkaví a první návštěvu zbytečně uspěchají. Pokud se zvláště v období šestinedělí necítíte ve své kůži, je to zcela normální. Pokud návštěvu zdvořile odmítnete, není důvod se na Vás zlobit. Na prvním místě jste Vy a Vaše miminko.novorozené miminko
Novorozenec si je v novém prostředí často nejistý a vyžaduje kojení a nošení, což není nic neobvyklého. Celých 9 měsíců se děťátko nosilo ve vašem těle. Není tedy divu, že nyní potřebuje totéž, aby se cítilo bezečně. Abyste se mohla volně pohybovat a měla volné ruce, můžete využít šátek na nošení dětí, nebo ergonomické nosítko. Na trhu je celá řada nejrůznějších druhů šátků a nosítek. Vybírejte obezřetně. Při dodržení jistých zásad je nošení pro dítě zdravé, dokonce nahradí i tzv. „široké balení“ u dětí s problematickými klouby. Nošení prospívá dětem jak fyzicky, tak i psychicky, navíc máte volné ruce. Díky nošení v šátku, nebo v nosítku můžete také kojit kdykoliv, kdekoliv, dokonce i za chůze, což je velmi praktické.
Pokud jste unavená, spěte zároveň s dítětem i během dne. Potřebujete odpočinek, všechno ostatní počká. Nebojte se říct si o pomoc rodině, tatínkovi Vašeho dítěte, babičkám, kamarádkám… Často člověka nakopne bohatý a silný zeleninový vývar, nebo oblíbené jídlo. Pokud stále cítíte únavu, jezte stravu bohatou na železo a vitamín C, díky kterému se železo lépe vstřebává. Časem si na nový řežim jistě zvyknete a budete se cítit lépe.
Snad poslední rada na závěr: užívejte si miminka naplno. Za nedlouho vyroste, ani se nenadějete a bude běhat. Práce, povinnosti, vzdělání, kariéra… všechno se dá dělat později, počká to. Ale děti nepočkají. Hodně štěstí a pohodové mateřství!