Stavíme svépomocí zahradní altán

Děti milují různé domečky, altány, přístřešky a podobná dočasná obydlí, která jim můžeme nabídnout na hraní a další trávení volného času. Zhotovit altán můžeme zadat specializované firmě, ale také bychom to mohli zvládnout sami. Základní konstrukci může tvořit obvodový plášť z borových či smrkových trámků ve tvaru čtverce, obdélníka nebo třeba šestiúhelníku, doplněný trámovou střešní konstrukcí, pobitou prkny a kanadským šindelem.

výkopové práce

Návody na výstavbu altánů naleznete v mnoha podobách na Internetu a ve své podstatě jde o tvořivou činnost, která připomíná stavebnici pro dospělé. Budete-li mít k dispozici návod či alespoň nákres altánu, nebude to vyžadovat zvláštní technické dovednosti a ve dvou nebo ve třech lidech byste to mohli zvládnout za prodloužený víkend.

nářadí pro výkopové práce

Bez základové desky to nepůjde

V první řadě se rozhodněte, zda bude do altánu přivedena elektřina, případně další inženýrské sítě. V další fázi budete potřebovat vyhloubit výkop pro základovou desku, a právě zde se můžete setkat s potížemi.

Nestabilní půda – některá podloží jsou natolik nestabilní, že vyžadují zásah specialistů, kteří provádí zemní a výkopové práce servisvirivychvan.cz. Můžete se tu například potkat s pískem, podmáčeným terénem, náznakem bažiny, stavební navážkou, struskou apod. Tehdy bude nutné volit postupy, které normální „smrtelník“ vůbec nemusí znát, a zároveň na ně nemusí mít potřebné vybavení.

Jíl, kameny a skalisko – opakem nestabilních podloží bývají terény, do jejichž profilu zasahuje skála, velké balvany, anebo těžká jílovitá půda. Tehdy se rovněž můžete dostat do úzkých a bude potřebné kontaktovat řemeslníky se zkušenostmi z oboru.

Příliš velká plocha – půjde-li o větší altán či přístřešek, mohou vás výkopové práce značně vyčerpat, že z toho onemocníte, anebo vám ukrojí příliš mnoho času, kterého nemáte zrovna nazbyt. I toto bývá důvodem, proč tuto ne zrovna populární a namáhavou práci svěřit někomu jinému.