Zvláštní tkanina z české univerzity umí odstínit elektromagnetické záření

Elektromagnetické záření je všudypřítomné. Do určité míry ho vyzařují všechny živé organismy, které jsou ale na jeho zvýšené působení zvnějšku velmi citlivé. Existují vědecké studie zaměřené na to, jakým způsobem toto záření ovlivňuje buňky nejen v lidském organismu, ale i u zvířat a dokonce i rostlin. Ukázalo se, že vliv prostého mobilního telefonu spouští v buňkách nouzový režim. Čeští vědci z liberecké univerzity vyvinuli způsob, jak vliv tohoto záření na člověka eliminovat.

mikroskopická kovová vlákna

Ochranná košile z polokovových vláken

Vynález oděvů, které brání elektromagnetickému záření v průchodu do těla, spatřil světlo světa už v roce 2014 a zásluhy za něj nesou odborníci z Technické univerzity v Liberci (TUL).

„To záření je všude kolem nás,“ upozornila jedna z vývojářek speciální tkaniny Veronika Šafářová z textilní fakulty TUL v rozhovoru pro Český rozhlas. „Je to kvůli tomu, že používáme spoustu elektroniky, wi-fi internetové připojení či mobilní telefony, takže jsme stále vystaveni jeho účinkům,“ dodává s tím, že s pomocí ochranných oděvů ze speciálních textilií se člověk dostává do bezpečí.

Technologie speciální tkaniny je založena na vodivých drahách, které zabraňují hromadění elektrostatického náboje. Vědci přitom nepoužili přímo kovové dráty, které by z oděvu vytvořili železná brnění, ale jemná směsová kovová vlákna o průměru devíti mikronů. Jsou tedy ještě mnohem jemnější než běžná textilní vlákna využívaná pro výrobu oblečení.

„Docílili jsme žádaného stínícího efektu při zachování vlastností pro oděvní aplikace,“ vypíchla hlavní výhodu speciálních ochranných triček.

ochranná kovová trička

V Číně mají reklamu v TV, v Česku ticho po pěšině

I přes skvělé uživatelské vlastnosti se v Česku po oděvech chránících před elektrosmogem slehla zem a ani po více než sedmi letech o jejich existenci téměř neví. V jiných koutech světa je přitom tento typ oblečení propagován v televizních pořadech a reklamách.

„Když jsem byl nedávno v Číně,“ uvedl pro Český rozhlas šéf katedry materiálového inženýrství TUL Jiří Militký, „viděl jsem v televizi pořad, kde ukazovali maminku s dítětem, jak se dí u televize. Dítě mělo mezi tělíčkem a tričkem čítač, na němž bylo vidět, jak na něj elektrosmog útočí. Pak mu navlékli druhé tričko a byl klid,“ popisuje čínský televizní spot.

Podle Militkého má v Česku prozatím smysl ochranné oblečení zejména v případě pracovníků, kteří jsou dennodenně po mnoho hodin vystaveni vysokým či konstantním dávkám záření, tedy zejména u operátorů počítačů, montérů vedení a pod.